UA-116135627-1
top of page

אנחנו בטראומה מתמשכת, הגוף שלנו יכול להציל אותנו

עודכן: 9 בדצמ׳ 2023מודעות הגוף חשובה לריפןי
הגוף לפי אקהרט טולה

איך אפשר לעצור את התפשטות הטראומה ?

 

אנחנו נמצאים עכשיו במצב של טראומה מתמשכת: לצערנו, כל יום יש נפגעים מהמלחמה, המפונים מוצאים את עצמם במציאות חדשה וקשה ויש את החטופים. במציאות כזאת קשה מאד לתחום את הטראומה. אלא שתיחום הטראומה נחוץ לטיפול בה.

כל טראומה נרשמת בגוף. כידוע יש קשר ישיר בין הגוף לנפש, כמו שהנפש משפיעה על הגוף, כך אנחנו יכולים להגיע לנפש דרך הגוף. אם יש לנו מודעות לגוף שלנו ואנחנו יודעים להפנות את תשומת ליבנו למה שקורה בגופינו, אנחנו עוצרים את המשך התחזקות הטראומה ועשויים אפילו לרפא את עצמנו. בהמשך אפרט פעולות פיזיות שיכולות לעוזר לנו.

 

מודעות לגוף

כדי להתחיל לשחזר את התחושה, תרגיל המודעות הבא יהיה שימושי לאורך תהליך התיקון. התרגיל לקוח מ"להעיר את הנמר - מרפאים את הטראומה - פטר לוין"  תרגיל שיש לבצע במשך עשר דקות לערך בכל יום:

עשו מקלחת עדינה ופועמת באופן הבא: בטמפרטורה קרירה או מעט חמימה, חשפו את כל גופכם למים הפועמים. תנו את מלוא המודעות שלכם לאזור של הגוף שבו הרגשתם אי נוחות, כתוצאה מחרדה, פחד או כל תחושה לא נוחה אחרת.

תנו לתודעה שלכם לנוע לכל חלק בגוף בזמן המקלחת. הצמידו את גב הידיים אל ראש המקלחת; ואז את כפות הידיים ופרקי הידיים; לאחר מכן את שני צידי הפנים, הכתפיים, תחת השחי וכו'. הקפדו לכלול כל חלקי הגוף: ראש, מצח, צוואר, חזה, גב, רגליים, אגן, ירכיים, ירכיים, קרסוליים וכפות רגליים. שימו לב לתחושה בכל אזור, גם אם התחושה היא ריקה, קהה או כואבת. בזמן שאתם עושים זאת, אמרו: "זה הראש, זה הצוואר שלי" וכו'. "אני מברך אותך בחזרה."

התעוררות דומה נוספת, של הגוף, היא לסתור בעדינות על החלקים השונים של הגוף בזריזות. שוב, זה יעזור לקרקע את החיבור עם הגוף, דרך תחושת העור. כאשר מבצעים את התרגיל באופן קבוע לאורך זמן, התרגיל הפשוט הזה ייתן לנו מודעות לגוף.

 

פעולות נוספות שמשחררות טראומה:

בכי

בתחילת המלחמה בכיתי המון והרגשתי שחרור, זה מנע ממני הצטברות טראומה. אם אתם יכולים לבכות, זה מבורך.

בכי משחרר אוקסיטוצין ואנדורפינים, שהם כימיקלים הגורמים להרגשה טובה ועוזרים להקל על כאב פיזי ורגשי כאחד. בכי עוזר להרגיש קל יותר ורגוע יותר, וזה עשוי לעודד חיפוש לחיזוק מצב הרוח.

בנוסף, בכי יכול לעזור לווסת את הרגשות ולהפחית תחושות של מצוקה וחרדה.

חשוב לציין שלא כל בכי זהה. היתרונות של בכי תלויים בהקשר שבו הוא מתרחש. לדוגמה, בכי בסביבה בטוחה עם אנשים אהובים יכול להיות קתרזי ולקרב אנשים זה לזה.


פעילות בגוף

אנדורפינים הם כימיקלים טבעיים המיוצרים על ידי הגוף שיכולים לעזור להפחית כאב ולשפר את מצב הרוח. מספר פעילויות והתנהגויות מלבד בכי, יכולות לעורר שחרור של אנדורפינים, כולל:

 

1. פעילות גופנית במיוחד פעילות אירובית כמו ריצה, שחייה או ריקוד, יכולה לעורר שחרור של אנדורפינים. זה מכונה לעתים קרובות "שיא הרץ".

 

2. צחוק אמיתי ולבבי יכול להוביל לשחרור אנדורפינים. צפייה בסרט מצחיק, בילוי עם חברים או עיסוק בהומור יכולים כולם לקדם צחוק ולשפר את מצב הרוח.

 

3. מדיטציה ומיינדפולנס תרגול מדיטציה, נשימה עמוקה או טכניקות מיינדפולנס יכול לקדם הרפיה ולעורר שחרור של אנדורפינים, מה שמוביל לתחושת רווחה.

 

4. האזנה למוזיקה האהובה עליכם, במיוחד מוזיקה שמהדהדת לרגשות שלכם, יכולה לשחרר אנדורפינים ולשפר את מצב הרוח שלכם.

 

5. אכילת מזונות מסוימים צריכת מזונות המכילים את חומצת האמינו טריפטופן, כמו שוקולד מריר, מזונות חריפים, וכמה פירות, יכולה לעורר את שחרור האנדורפינים.

 

6. אינטראקציות חברתיות חיוביות: בילוי זמן עם אנשים אהובים, חיבוק ועיסוק באינטראקציות חברתיות קרובות וחיוביות יכול לעורר שחרור של אנדורפינים.

 

8. דיקור ועיסוי חלק מהטיפולים האלטרנטיביים, כגון דיקור ועיסוי, ידועים כממריצים את שחרור האנדורפינים, מה שמוביל להקלה בכאב ולהרגעה.

 

חשוב לציין שתגובות אינדיבידואליות לפעילויות אלו יכולות להשתנות, ומידת שחרור האנדורפינים עשויה להיות שונה מאדם לאדם. מעורבות קבועה בפעילויות המקדמות את שחרור האנדורפינים יכולה לתרום לשיפור הרווחה הנפשית והרגשית.


מטפלת בטיפול אנרגטי בשיטת הסייכים:


ניתן לאזן את האנרגיה בגוף בעזרת טיפול
מרכזים האנרגטים בגוףבטיפול אנרגטי ניתן לאזן את הצ'קרות( אזורים אנרגטיים), לאזן את הגוף, אשמח לטפל בכם.


אם יש לכם התקפי חרדה, תקראו את הבלוג שלי: תתחילו לטפל בעצמכם לבד עכשיו. זה אפשרי!


באהבה

הנושמת

טל 0544666196


פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page